• Himálajská černá sůl zlomky 500g

Himálajská černá sůl zlomky

Je to exotické dochucovadlo je bohaté na širokou směs minerálů s vysokým obsahem železa a prvků, které mají šedavou a tmavou barvu.

V čem je černá sůl výjimečná?

Černá sůl je známá také jako Kala Namak nebo Sanchal. Tato sůl pochází z Himálaje ai když se nazývá černá sůl, ve skutečnosti je po umletí růžovo-šedé barvy. Kala Namak obsahuje cca 98% chloridu sodného, ​​který je zodpovědný za slanou chuť. Kromě toho v soli naleznete také železo a jiné minerály, které způsobují černé zabarvení soli. Černá sůl obsahuje také sulfáty a sulfidy, přičemž hydrogen sulfid jí dodává chuť po vajíčkách a jedinečnou vůni. Hydrogen sulfid je ve velkých dávkách toxický, ale sůl jej obsahuje jen velmi malé množství, takže je neškodný. Síra, kterou také obsahuje indická černá sůl je součástí buněk a základní složkou bílkovin. Síra je nazývána také minerál krásy, protože je důležitá pro zdraví vlasů, nehtů a je dobrá i pro hydrataci pokožky. Černá sůl neobsahuje sodík, a proto je vhodná i pro lidi, kteří se léčí na vysoký krevní tlak.

Vliv na zdraví

Kromě blahodárných účinků na vlasy, nehty a pleť má ještě další zdravotní benefity. Podle ajurvédské medicíny pomáhá černá sůl při nadýmání a zažívacích problémech, čistí střeva a je prospěšná i při pálení žáhy. Použít ji můžete také při problémech s vysokým krevním tlakem a dokonce zlepšuje zrak. Kala Namak je vhodná nejen pro vnitřní, ale i venkovní použití. Tato sůl je vhodná i pro lidi, kteří si jídlo nezvyknou solit.

Použití černé soli

Sůl je samozřejmě jako stvořená pro použití v kuchyni. Milují ji hlavně vegani, kteří si tak do jídla kromě soli přidají i aroma vajíček, kterým se tato sůl vyznačuje. Kromě toho se přidává do indických jídel, polévek, dipů, pomazánek a salátů. Výborná je například kombinace tofu, kurkumy a černé soli, ze které vznikne pomazánka s aroma vajíček. Využít ji ale můžete také pro přípravu svěžích a exotických drinků. Chcete-li vyzkoušet něco netradičního nebo vynikajícího, posypte si černou solí banán či jablko.

Černá indická sůl nemá uplatnění pouze v kuchyni. V době nachlazení a chřipek lze totiž využít při nosní sprše. Nosná sprcha je v Indii známá jako Jala Neti a není tedy divu, že se při ní využívá černá sůl. U nosní sprše se jedná o výplach nosu a důkladného vyčištění dutin od hlenů a usazenin. Na tuto kúru je potřebná nádoba Neti, čistá voda a lžička černé soli. Jedná se o nenáročnou techniku, kterou zvládnete provádět i doma. Jala Neti metoda s černou himálajskou solí pomáhá při léčení infekce nosní dutiny, bolesti hlavy, alergie a také snižuje pocit stresu.

Složení

Indická (Himálajská) černá sůl se skládá z největší části z chloridu sodného, ​​který je základní složkou běžné kuchyňské soli, dále ze stopových prvků které obsahují zejména železo, hořčík sírany a sulfidy. Chlorid sodný zajišťuje slanou chuť, sulfid železa dává růžovo-šedou barvu soli, a sirovodík dělá charakteristickou vaječnou vůni soli, Indové přivlastňují své černé soli vůni vařeného žloutku vajíčka.

Nutriční hodnoty na 100g

Energie: 0 kcal / 0 kJ; Tuky: 0 g; Sacharidy: 0 g; Vláknina: 0 g; Bílkoviny: 0g; Sůl: 100g.

Některé minerály na 100g

Vápník: 340 mg; Mangan: 100 mg; Železo: 105.4 mg

Vlastnosti
Balenie 500g
Krajina pôvodu Indie

Napsat recenzi

Poznámka: Nepoužívejte HTML tagy!
    Špatný           Dobrý

Tagy: himálajská sůl černá